Home » Moje zmiany » Oczyszczająca kąpiel dla warzyw i owoców :)

Oczyszczająca kąpiel dla warzyw i owoców :)

Jak już wcześniej wspominałam nasze kochane warzywa i owoce można oczyszczać kąpielą ze szkodliwych bakterii i pestycydów. Jest kilka sposób ja wybrałam ten:

Do pierwszej miski nalewamy wody i dodajemy ocet (teoretycznie na 1 l wody pół szklanki octu, ja wlałam pół butelki octu „na oko” do miski z wodą. To jest kąpiel kwaśna – pozbywamy się bakterii np E.coli czy salmonelli

warzywa kąpiel 3 warzywa kąpiel 4 warzywa kąpiel

Kąpiel trwa około 3-5 minut.

Do drugiej miski nalałam wody i wsypałam kilka łyżek sody oczyszczonej (dokładnie chyba powinno być 1 łyżka na 1 l wody). Przekładałam grupami warzywa i owoce, bo dużo się ich nie zmieściło. To jest kąpiel zasadowa – pozbywamy się pestycydów.

warzywa kąpiel 2

warzywa kąpiel 1

Ta kąpiel również trwa do 5 minut. Następnie wszystkie płukałam w samej wodzie. Dla niedowiarków uprzedzam, że nie – owoce nie śmierdzą ani octem ani sodą 😉 Jedyne na co zwracam uwagę, to to, że jak powszechnie wiadomo, myte owoce i warzywa trzeba szybciej zjadać, gdyż ich żywotność się skraca. Ale to już każdy widzi na swoim przykładzie kiedy co powinien zjeść :)

Bo u nas często jest jednak odwrotnie 😛 Jak rzodkiewka leży nieumyta w szufladzie lodówki to jej nikt nie zauważa i się robi sflaczała, zdatna jest już tylko jako starty na tarce dodatek. A jak ją umyje i położę w miseczce, to prawie na drugi dzień jej nie ma 😉

Taka sytuacja 😛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*