Home » Moje menu » Naleśniki bez glutenu

Naleśniki bez glutenu

Zmagam się ostatnio z postanowieniem wykluczenia, bądź ograniczenia do minimum glutenu. Oczywiście wyszło mi w badaniach, że nie powinnam go jeść.. Jednak podejrzewałam to od dawna, tylko ciężko mi się było do tego zabrać, gdyż różne historie miałam już z eliminacją rożnych produktów np mięsa.

I tak dzisiaj mój jadłospis nie przewiduje mleka krowiego pod żadną już postacią, a do tego dołączam gluten z różnym skutkiem. Na pewno pszenica w swojej zmodyfikowanej formie już mnie nie dotyczy od dawna.

Zrobiłam totalny detoks glutenowy 2 tygodniowy, poszłam się na niego odczulić, po czym przez tydzień jadłam go znowu sporo. Efekt był taki, że przez tydzień przytyłam 3 kilo! W związku z tym postanowiłam się z nim pożegnać 😉 Jak mi to wyjdzie? Sama jestem ciekawa, na ten moment mobilizacja jest wysoka. Na szczęście nie jestem chora na celiakie, to w chwilach ogromnej słabości i niemocy totalnej pozwoli mi zgrzeszyć, ale ciekawa jestem długotrwałych efektów niejedzenia i zjedzenia potem jakiejś jego postaci.

Siłę woli trenuję już robiąc zakupy, bo nie kupuję już żadnego chleba – nawet tego z samych ziaren bezglutenowego, bo chcę się całkowicie wyzbyć nawyku jadania pieczywa. Więc na zakupach do torby wkładam tylko te produkty, które chcę faktycznie potem jeść. Głównie są to warzywa, ale będąc na Bio Bazarze pozwalam sobię na odrobinę szaleństwa….gdyż tylko tam mam ogromny wybór bezglutenowych wegańskich słodkości lub gotowych potraw, których nie umiem zrobić np pierogów czy krokietów. Po prostu nie idzie mi z tym ciastem bezglutenowym…

Stęskniłam się bardzo za naleśnikami i dzisiaj postanowiłam, że te naleśniki muszą się udać. I kurde udały się!! O dziwo nie korzystałam z żadnej podpowiedzi przepisów internetowych, bazowałam na swojej wiedzy i na tym, co mam i lubię. Ponieważ mąka gryczana nie jest moją ulubioną – w ogóle jej nie kupuję i nie będę z niej korzystać, ryżowa w naleśnikach do mnie nie przemawia w ogóle, więc wybór padł na kukurydzianą, ziemniaczaną i cieciorkę. O kukurydzy dużo się mówi złego (GMO itp) ale ja kupuję tylko ekologiczną mąkę z kukurydzy, a tam jak wiadomo GMO jest zabronione, więc jestem spokojna. Jeśli jednak miałabym korzystać ze zwykłej mąki kukurydzianej – wyeliminowała bym ją, jeśli nie miałabym pewności, że nie jest GMO.

Jak zrobiłam naleśniki?

Ponieważ przygotowywałam tylko dla siebie, nie bawiłam się w duże ilości:

1 łyżka mąki kukurydzianej,

1 łyżka mąki ziemniaczanej.

2 łyżki mąki z ciecierzycy

1 łyżeczka inuliny (opcjonalnie)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 jajko

pół szklanki mleka kokosowego ( można inne)

Składniki wymieszałam do uzyskania masy naleśnikowej i smażyłam na patelni do naleśników bez tłuszczu małe placuszki.Ponieważ nie wiedziałam, czy nie będą się kruszyć nie chciałam robić większych. Wyszły super, natomiast jeśli chodzi o smak – celowo nie dodaję do nich żadnego słodu, bo lubię je jeść ze słodkimi dodatkami, ale jeśli chcecie można je posłodzić i jeść bez niczego. I są mocno wytrawne, mąka z ciecierzycy daje specyficzny smak i zastanawiam się nad ulepszeniem go, ale przysięgam, że są dobre i jestem z siebie dumna, gdyż są to moje pierwsze bezglutenowe naleśniki, które sama zrobiłam i mi wyszły! <3 BRAWO JA 😉

13493233_10209731378151227_259453269_o 13499835_10209731383631364_709979830_o 13518109_10209731378031224_681640120_o

Mam nadzieję, że mojej córce zasmakują 😛 zostawiłam jej jeden, a z niej prawdziwy potwór naleśnikowy 😀

Moja ewolucja naleśnikowa przeszła bardzo długą drogę. Pierwszym moim krokiem była zmiana mleka z krowiego na roślinne. Płakałam nad tymi naleśnikami przez tydzień, że nie są takie jak oryginał :( Potem zmieniłam mąkę na orkiszową, tu już nie było wielkiej zmiany i w takiej wersji naleśniki jedliśmy przez bardzo długi czas. Tak bardzo przywykłam do ich smaku, że zapomniałam jak smakują te pierwotne :) Dziś wiem, że to tylko kwestia czasu i przyzwyczajenia, ważne z jakich powodów chcemy dokonywać zmian i co nas motywuje :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*